TOSBİ BOCCE OYUN SAHASI TURNUVALARA HAZIR


Sağlıklı nesillerin yetiştirilmesinde sporun önemini biliyor, Tire Organize Sanayi Bölgesi olarak spora ve sporcuya destek vermeye devam ediyoruz.

Ülke çapındaki aldıkları dereceler ile hem İlçemizin yüzünü güldüren hem de bocce sporunun tanınmasını sağlayan Eskioba İlkokul öğrencileri ve bu sporla tanışmak isteyen gençler için standartlara uygun olarak hazırlanan 480 m2 alanda 8 adet oyun sahası turnuvalara hazır. .

Sporun birleştiren yüzü BOCCE

Bocce, demir bilyelerle oynanan bir oyun ve spor dalı.

Balkanlar, Fransa, İtalya, Almanya ve Britanya gibi hemen hemen bütün Avrupa ülkelerinde oynanan bu oyunun kökeni Antik Roma İmparatorluğu'na (günümüzde İtalya) dayanmaktadır. Boccenin MÖ 5000 yıllarına kadar uzanan bir zamandan beri bilindiği tarihsel olarak tespit edilmiştir. Oyun "Bocce" adını da Romalılar’ dan almıştır. İlk devirlerde cilalanmış kaya parçalarıyla oynanmaya başlanan oyun, günümüzde genellikle çelikten imal edilen bilyelerle oynanır.

Oyundaki amaç, atılan ya da yuvarlanan topların hedef topa yakın olmasını sağlamaktır. Rakip toplarından hedef topa daha yakın olarak atılan her top için bir puan alınır ve 13 puana ulaşan oyuncu oyunu (maçı) kazanır. Eğer rakibin topu hedef topa daha yakınsa ve sizin yuvarlamanız olanaksızsa hedef topu ya da rakip topu vurmak için de atış yapılabilir.Benzer İÇERİKLER